Bebek odası alırken nelere dikkat edilmeli?

Merhaba kızlar, evinizin yeni üyesi gelmeye hazır mı? Peki ona güzel bir oda hazırlamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?  Ben bildiklerimden bahsedeceğim ve sizlerden de bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Çünkü  bir çok aile bebeklerinin odasını neye göre hazırlaması gerektiğini bilmez. Görselliğe önem verir ve komfor arka plana atılır. Bence en önemlisi bebeğimizin karyolası işte o detaylar;

*  Bebeğinize alacağınız yatağın korkulukları kesinlikle mesefaleri dar ve sık bir şekilde olmalıdır. Yani bebeğin kafası geçmeyecek. Bunun  dışında yatak korkulukları açılıp kapanabilir olmasın zamanla gevşiyor yerinden çıkabilir ve bebeğinizin yere düşmesine neden olabilir. 

* Bebeğin yatağı çok yumuşak olmamalıdır. Boğulma riski teşkil edebilir. 

* Karyola yatağı yünden veya pamuktan olması gerekmektedir. Pvc içeren bir malzeme ile kaplı olmasın lütfen. 

* Bebeğin  yatağını pencere  önüne koymamanız gerekiyor. Perdelere dolanabilir ve  biraz büyüdüğünde pencereye yetişme olasılığı olduğundan  yine sorun teşkil eder.

* Karyola ve yatak arasında iki parmaktan fazla boşluk olmamalıdır gibi özellikleri söyleyebilirim. Bakalım sizler bu konu hakkında neler biliyorsunuz :) 

5 Cevap

Sukufe Puan2510
Bebek odasına, bebeğiniz parkeye taşa basmasın diye  duvardan duvara kilim ve halı döşetmeyiniz. Çünkü toz birikimi olacağından temizlenmesi de sorun olur. Temizlenmesi de kimyasal maddeler içerdiğinden uzak durun. Bebeğinizde alerjik hastalıklara yol açabilir. Bebekler için yapılan halılar var onlardan almanızı tavsiye ederim.  :)
Hilal Puan2610
Alacağınız mobilyaların köşelerinin sivri olup olmamasına dikkat edin. Çünkü  bebek ayaklandığında  o köşelere çarpıp biryerlerini yarabilir. Çok tehlikeli. Ama ille de sivri köşeli bir  mobilya takımı beğendiyseniz kenarları kesinlikle koruyucu malzeme ile kaplatmanızı tavsiye ederim.
Ela Puan2890
Bende dolapları ve şifonyeri konusunda bilgiler verebilirim. Dolapları aldığınızda duvara monteleme işlemi yaparsanız çok iyi olur. Bebek emeklemeye ve yürümeye başladığında kapakları çekebilir ve üzerine düşme riski olabilir. Her türlü kaza olabilir. Çekmeleri özel mekanizmalı alın. Yardımcı sistem sayesinde yavaş yavaş kapansın. Yoksa o anda düşebilir ani bir hareket ile parmaklarını çekmecelere sıkıştırabilir. :)
Zehra Puan2920
Bende duvarlar ve oyuncaklar hakkında yardımcı olmak isterim. Bizzat kendimin uyguladığı :)  Ben bebeğimin odasını özel  organik boya ile  boyattım. Kimyasal madde içermiyor. Size de tavsiye ederim. Söz konusu bebekse oyuncaksız olmaz ve  her girdiğimiz yerden oyuncak alırız ve odayı doldururuz. Çok yanlış kızlar!  Odanın dolu olması bebeği sıkabilir ve hele ki tüylü oyuncaklardan kesinlikle uzak durun.  Bebeğe çok zararlı.
Aleyna Puan1470
Siz herşeyden bahsetmişsiniz bende  avizelerden bahsedeyim :)  Çocuklar için yapılan avizeleri görmüşsünüzdür.  Uzmanlar onlardan kullanmamızı tavsiye ediyor. Odanın aydınlatması düşük olmalıdır. Ee bir de dikkat çekici avizeler alırsanız hemde bebeğinizin oyalanmasına yardımcı olursunuz. Renkli ve şekilli şeylere bakmayı çok severler.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.