Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Selam kızlar, mutfak halımın üzerine  yağ devirdim. Kusup duruyor bulaşık deterjanıyla sildiğim halde. Sizin bildiğiniz bir yöntem var mı? Yoksa halı yıkamaya göndereceğim. :)

5 Cevap

Aleyna Puan1470
Allahhhhh, en son dökülcek şeyi dökmüşsün canım sende :) Yağ en berbatı dediğin gibi kusup durur. Hiç uğraşma gönder halı yıkamaya :)
Hilal Puan2610
Yağ lekelerinin düşmanı olan benzin ve tineri kullanabilirsiniz. Tiner veya benzinle yıkamış olduğunuz bir bez ile halınızı güzelce sildikten sonra kuru bir bez ile tekrar silmeniz gerekiyor. Bezinizin kuruması lekelerin daha hızlı çıkması açısından önemli bir noktadır. Bu işlemden sonra da krem rengi halınız tekrar eski temizliğine kavuşacak.
Ozo Puan2200
Kuru, beyaz sabunu lekeli bölgeye sürdükten sonra ıslak bir bez ile temizlemek de basit ve etkili bir yöntem olacaktır.
Sukufe Puan2510
Eğer lekeyi oluşturan yağ motor yağıysa öncelikle kazıma işlemiyle başlamalısınız. Lekenin kabasını kazıdıktan sonra tekrar deterjanlı su ile temizleyebilirsiniz. Eğer halınız püsküllü ise ve halı yıkama makineniz var ise, makinenizin deterjan bölmesine de az miktarda yağ çözücü ekleyebilirsiniz. Tabi bunu yaparken mutlaka makinenizin kullanma talimatlarını gözden geçirmenizi öneririm.
Tadya Puan7190
Sağolun kızlar, deneyim bakayım :) Olmadı göndercem.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.