Hamilelikte yapılan testler nelerdir?

Merhaba kızlar, anne adaylarımızın oldukça merak ettiği konulardan birisi de hamilelik döneminde yapılan tahliller ve testlerdir.  İlk kez anne olacak  bayanlar  bu konuda daha tecrübesiz ve meraklı. 9 ay boyunca sizi bekleyen testleri kısaca aşağıda açıklıyorum. 

Allah bebeğinizi kucağınıza sağ salim almayı nasip etsin.  :) 

İşte o testler ve tahliller;

- Tam kan sayımı (Hemogram): Annede kansızlık (anemi) var mı araştırmak için.

- Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için.

- Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi)

- Tam idrar tetkiki (Gerekirse idrar kültürü)

- TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa dahiliye uzmanı tarafından tedavi gerektirir.

- Toxoplazma IGM ve IGG

- Rubella IGM - IGG (Kızamıkçık testleri)

- CMV IGM ve IGG

- Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Hepatit Bsaptanırsa bebeğe bulaşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

- HCV testi

- HIV (AIDS) testi

- Sfiliz (frengi) için VDRL testi rutin olarak şart değildir ama yapılabilir.

- Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri

- Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

11-14 haftalar arasında:

Gebeliğin 11. haftasından sonra ultrason muayenesinde bebeğin ense kalınlığı (NT) ölçülür ve ikili test (kan tahlili) yapılır. Bu tahlil 11-14 hafta arasında yapılabilir, 14. haftadan sonra yapılamaz. Bu test hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

16-20 haftalar arasında:

Bu haftalar arasında üçlü test (triple test) veya dörtlü test yapılır. Eğer bu test sonucu riskli gelirse amniosentez (bebekten su alınması) yapılarak daha ileri inceleme yapılabilir. 

24-28 haftalar arasında:

- 50 gr glukoz yükleme testi (Şekerli su testi) 24-28 haftalar arasında yapılır. Bu test sonucu 140'dan yüksek gelirse 100 gr OGTT testi yapılır. Bu haftaları kaçırmış ve daha ileriki haftalarda gelen hastalarda açlık ve tokluk kan şekeri bakılarak da hastanın diabete yatkınlık durumu değerlendirilebilir.

- Anne baba arasında kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC (indirekt coombs testi) yapılır ve bu test negatif çıkarsa anne-bebek arasında kan uyuşmazlığına bağlı etkilenme olmadığını gösterir. Bu durumda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Etkilenme varsa (İndirekt coombs testi pozitif çıkarsa) daha ileri tetkiklerle bebekte etkilenmenin ne derecede olabileceği araştırılır.

35-37 haftalar arasında:

Bu haftalar arasında annede Grup B Streptokok (bakteri) taraması önerilmektedir ancak ülkemizde henüz fazla yaygınlaşmamış bir uygulamadır. Gebeliğin özellikle son haftalarında, bebeğin sıkıntıda olduğundan şüphe duyulan durumlarda ve gün aşımı (günün geçmesi) durumunda NST (non stres test) çekilir,Bebek ile ilgili bazı riskli durumlar saptandığında ileri değerlendirme için yapılan bir test de doppler ultrasonografi ölçümüdür.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.