Metabolizmayı hızlandırmak için öneriler

Araştırmalar, kahvaltının metabolizmayı en az % 10 oranında hızlandırdığını gösteriyor. Sabah kalktığınızdan itibaren 30 dakika içerisinde kahvaltınıza başlamalısınız. Çünkü, siz uyurken metabolizmanız da uyur. Kahvaltı yapmak, vücudunuzu kalori yakımı için hazırlar. Dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayın. 

Protein ile beslenme, karbonhidrat ve yağlarla karşılaştırılınca, metabolizmayı hızlandırmaya daha fazla yardımcı olur. Somon balığı gibi yağsız ve protein açısından zengin besinler iyi bir seçim olacaktır. 
Güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Kas geliştirme egzersizleri, metabolizmayı hızlandırmakla beraber, kalori yakımınızı da artırır. Ayrıca, elde edeceğiniz kuvvet ve dinçlik ile daha fazla egzersiz yapmanızı sağlar. 
İnterval egzersizler, kalori yakımını kolaylaştırır, yağlardan kurtulmayı sağlar. Tabi bunların yanında metabolizmayı da hızlandırmaya oldukça faydalıdır.

Sizin farlı önerileriniz varmı?

3 Cevap

adela_19 Puan980
1) Düzenli uyuyun. Gece en geç 24.00’de uyuyun, sabah en geç 07.00’de uyanın. Çünkü vücut kendini uykuda onarır.
2) Düzenli olarak aerobik egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık bir tempolu yürüyüş yapın.
3) Ağırlık çalışmayı ihmal etmeyin. Metabolizma hızının en belirleyici faktörü kas dokusu olduğu için kaslarınızı da düzenli çalıştırın.
4) Kola, gazoz gibi asitli ürünler yerine su için.  Su insan vücudunun en önemli bileşenidir. İyi bir metabolizma, iyi bir dolaşımdan bu da iyi bir boşaltımdan geçer. O nedenle günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.
5) Acıktığınızda mutlaka vücudunuza cevap verin. Açlığı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Küçük bir meyve bile yeseniz yeterli olur.
6) Metabolizmayı en çok çalıştıran yiyecekler proteinlerdir. Beslenmenizde dengeli bir şekilde protein tüketin. Ancak hiç karbonhidrat almadan sırf protein yenilerek yapılan diyetler son derece yanlış. Bu tür diyetlerle hızlı kilo verilse bile, damar hastalığına yakalanma riskini artırdığı biliniyor.
7) Az az sık sık yemek metabolizmayı canlı tutuyor.
8) Yemeklerinizin yanına eklediğiniz iki-üç kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile metabolizma üzerine olumlu etkileri var.
9) Lif oranı yüksek olan yiyecekler, özellikle taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ürünleri de düzenli tüketmek şart.
10) Yeşil çay için. Kahve ve çay içerdiği kafein içeriği nedeni ile metabolizmayı çalıştırır. Ancak çok fazla tüketilirse çarpıntı ve uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye göre daha fazladır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır.
karmatemfb Puan700
İncirve kayısıda baya hızlandırıyor :)
Clkk Puan1050
adela_19 yararlı bilgiler için teşekkürler.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.