Çok Öksürüyorum, Ne Yapmalıyım?

Bazen üşüttüğümde çok öksürüyorum bitkisel çaylar içiyorum ama bunların haricinde öksürügü hafifletmek istiyorum boğazlarım yırtılacak gibi oluyor önerileriniz nelerdir neler iyi gelir?

10 Cevap

Epkem Puan3570
Öksürüğün kaynağı solunum yollarından kaynaklı bir rahatsızlıktan dolayı meydana geliyorsa ve ilaç kullanmaktan yana değilseniz,size  zencefilve bal’ı karıştırarak yaptığımız karışımlar iyi gelebilir. Tabi öksürüğün boyutuna göre sağlık kuruluşuna başvurmanız da fayda var.
Tadya Puan7190
Bitkisel olarak Hatmi Çiçeğini tavsiye edebilirim. Öksürüğü olduğunda bu çiçeği kaynatıp içen arkadaşlarım oldu sonuç olumluydu. Deneyebilirsiniz.
Sukufe Puan2510
Boğaz pastili, ballı çay veya bitki çayları boğazda kuruluk, gıcık ve öksürüğü önler. Özellikle pastiller çok iyi geliyor. Vitaminlileride var. Tavsiye ederim. Eczaneden alıyorum ben ufak öksürükte olsa fiyatı 10 TL.
Leyla Puan680
Buda benim babaannemden tavsiye :)

İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık tüketin. Yatarken kesin bir kaşık için rahat uyursunuz.
Ozo Puan2200
Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Etkili bir karışım buda.
Yaren Puan680
Kuru öksürüğü kesmek için bazı şifalı bitkilerden de faydalanabilirsin.

- 1 çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp yenir. İçilen bu ilaçtan sonra süt içerseniz boğazlarınız rahatlayacaktır.

- 2 tatlı kaşığı dut pekmezine göz kararı karabiber dökerek günde bir kaşık yerseniz bu da boğazlarınızı rahatlatacaktır.
 
- Ihlamurla ayva yaprağı kaynatılır ve içilir.

- Elma kabuklarıyla, zencefil, ıhlamur, ayva, tarçın ve limon kaynatılır. Suyu içilir.

- Nisaştayı su ile kaynatıp limon suyu ve pekmezle karıştırın.

- Bir miktar kekiği suyla kaynatıp içine bal koyup ılıtıp içelim.
Ela Puan2890
Bir limonu dörde bölün. Böldüğünüz parçalardan birinin üzerine karabiber ve tuz atın. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyin. C vitamini ile bağışıklığınız güçlenirken, nefes alışınız da rahatlar. Öksürük için ideal bir yiyecektir.
Leyla Puan680
Öksürme sebebiniz; astım, allerji gibi hastalıklar da olabilir. Her ihtimale karşı, uzman bir doktora başvurmanızda fayda var.
Seval Puan140
Benimde öksürük ile başım dertte arkadaşım. Kendimizi koruyamıyoruz sanırım. :(  Bende bunları yapıyorum.
Ardıç taze meyvelerinin ezil­mesi ile elde edilen şurup Öksürüğe çok iyi gelir. Böğürtlen yaprakları içeriği oluşmadan topla­nıp gölgelikte demetler halinde kurutulur ve bundan yapılan şurup kanı temiz­ler, Öksürüğe, iyi gelir. Ebegümeci göğsü yumuşatır. Öksürük kesici olduğun­dan bronşite ve nezleye iyi gelir. Bulantı ve kusmalara karşı da yararlıdır. Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup, ağrıları dindirici ilaç olarak kullanıl­dığı gibi Öksürüğe ve öksürük gıcığına etkili­dir. Ihlamur çayı kronik Öksürüğü keser.
Su Puan930
Prof. Dr. Ahmet Maranki öksürük ilacı formülünü seninle paylaşmak istedim canım, ben bu karışımı denemiştim. :)

Parmak ucu kadar, 2-3 tane zencefil, iri bir tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı kadar hibiscüs, 1 çay kaşığı şahtere 1 su bardağı kadar suyun içerisinde 4 dakika boyunca kaynatılır. Öksürük kürü kaynadıktan sonra 3 dakika demlenmesi için bekletilir. Hafif şeker ilave edilip içilir.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.