Spor yapmak adet geciktirirmi

Akşamları spor yapıyorum bi yerde okumuştum adet geçiktiriyor veya spor yapanlarda adet sancısı az oluyor diye gerçekten sporun faydası varmı.. Sırf adet sancısı yüzünden spora başlıyorum ve tabi sağlık.

1 cevap

Epkem Puan3570
Günlük sportif çalışmalara alışan kadınların çoğu adet günlerinin azaldığını ve daha az ağrı çektiklerini belirtiyorlar. Sistemli olarak spor yapanlarda bazı fizyolojik değişiklikler oluşur.

Bu değişiklikler genellikle her iki cinste de benzerdir. Fakat bayanlarda doğal olarak farklı bazı jinekolojik faktörler görülür. Bunların en önemlisi; adet kanaması ve gebeliktir. Yapılan araştırmalar sportif aktivitelerin adet kanamasının kesilmesine neden olmadığını göstermektedir. Fakat yapılan sporun türüne göre bazı farklılıklarla karşılaşmak da mümkün. Örneğin dayanıklılık koşusu yapan bazı kadın atletlerin adet düzenlerinin bozulduğu görülmüştür. Bunun nedeni henüz bilinmemekteyse de günlük çalışmalara alıştıktan sonra kadınların çoğu adet günlerinin azaldığını ve daha az ağrı çektiklerini söylemişlerdir. Uzun mesafe antrenmanı yapan kadın sporcular incelenldiğinde de yüzde 19’unun düzensiz adet kanamasına sahip olduğu saptandı. Bunun yanı sıra daha önce adet göremeyen kadın atletlerin daha sonra normal doğum yaptığı da görüldü.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.