Emzirme döneminde meme bakımı nasıl olmalıdır?

Kızlar merhaba, nasılsınız? Etrafımda gördüğüm anneler emzirme dönemlerinde göğüslerinden çok çekiyor. Yarıklar oluşuyor. Hatta göğüs uçları kopma durumuna kadar geliyor. :( Bunun olmaması için ne yapmalıyım.  Az kaldı bebeğimin  doğmasına bende o kötü şeyleri yaşamak istemiyorum. Canım acırsa nasıl emziricem bebeğimi. Yardımlarınızı bekliyorum.

7 Cevap

Sukufe Puan2510
Bebeğinizi emzirdikten sonra sütünüzle göğüs ucunuzun etrafını ıslatın. Bu meme ucunda çatlaklar oluşmasını engelleyebilir..
Suslu Kiz Puan1830
Çok çok kötü durumda olursa E vitamini kapsülünü patlatıp sıvıyı meme ucuna sürebilirsiniz. Bununda faydası olacaktır.
Tadya Puan7190
Bende kremler önerebilirim kızlar;

Avent : Fiyatı Yaklaşık 35 tl Civarındadır. krem genellikle Meme ucu çatlaklarını gidermede başarılı olmuştur .
Garmastan Kremin fiyatı yaklaşık 30 tl civarındadır. Almanyada üretilen garmastan kremin çok etkili olduğu biliniyor..
Lansinoh Lanolin krem fiyatı yaklaşık 20 tl civarındadır. Bir çok anne ve anne adayı tarafından kullanılmaktadır. Meme ucuna sürüldükten sonra yıkamanıza gerek yoktur..
Mother Love Krem fiyatı yaklaşık 15 Dolar civarında olup Türkiye’de ender yerlerde satışı yapılıyor. Faydalı bir krem olduğu söylenmektedir.
Bephantene Krem fiyatı yaklaşık 5 tl civarında. Bir çok cilt probleminde kullanılan bephanten krem meme ucu çatlak ve yaraları tedavisinde de çok etkili. Evinizde hali hazırda varsa deneyebilirsiniz.
Hilal Puan2610
Yanlış şekilde emzirmeye dikkat et Ela'cım.

Bebek emerken memebaşını çevreleyen krengi dokuyu (areola) ağzı ile kavraması çok önemlidir. Areola altındaki süt havuzlarında toplanan sütleri, bebek dil ile damağı arasına sıkıştırıp, güçlü bir negatif basınçla ağzına boşaltır. Eger bebek areolayı değil sadece meme başını alıyorsa hem bebeğinizin agzına yeterli anne sütü gelmeyecek ve bebeğiniz doymayacak hem de meme başınızda ciddi çatlaklar oluşacaktır.
Memebaşı çatlaklarının en önemli nedeni yanlış emzirmedir. (Her ne kadar bebek doğru da emse memebaşlarınızın bir re acıyacağını baştan kabul etmekte fayda var...)

Tadya yorumlandı 6 Şubat 2015

Aaa hiç bu açıdan düşünmemiştim doğrusu. Allah ilerde nasip ederse bunu dikkate alacağım. Elacım sende dikkat et bak.
Zehra Puan2920
Meme başı çatlaklarını ve yarıklarını engellemek için hamileliğin 8. ayından itibaren göğüslerin emzirmeye hazırlanması gerekmektedir “Bu nedenle, banyodan sonra kullanılacak Lanolin ve Zeytinyağı içeren gögüs ucu  krem ile, doğum sonrası hem annenin acı çekmesini engelleyecek, hem de bebeğin gelişimi için gerekli olan süre süt vermesini kolaylaştıracaktır.” Bilindiği gibi, Zeytinyağı antiseptik ( bakteri,mantar ve mikrop üremesini engelleme ) bir özelliği sahiptir.
Ozo Puan2200
Sızıntıların memeyi ıslatmaması için sık meme başı pedi değiştirilmeli ve emzirme aralarında hava ile temas sağlanmayı unutma :)
caksu Puan2540
Doğum sonrasında uygulanacak en iyi ve en etkili meme bakımı, annenin bebeğini daha ilk emzirmeden itibaren doğru yöntemle emzirmesi ve meme uçlarını temiz tutup, kendi sütüyle bakım yaparak korumasıdır.

1- Bebeğinizi doğru teknikle emzirmeye özen gösterin. Doğru teknikle emzirmek göğüs uçlarınızın tahriş olmasını önler.

2- Bebeğinizin sadece meme başı değil, aerola denilen kahverengi kısmın tamamını ya ada tamamına yakın bölümünü ağzının içine alarak emmesini sağlayınız.

3-  Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce elleriniz mutlaka yıkayınız. Göğsünüzü de kaynatılmış soğutulmuş ılık su ile ıslatılmış gazlı bezle göğüs uçlarınızı siliniz.

4- İlk günlerde her bir göğüsten 15- 20 dakika emzirmeniz yeterlidir. Böylece göğüs uçlarınızın tahriş olma riskini azaltmış olursunuz. Ancak emzirme bitiminde bebeğiniz tekrar emmek isterse yeniden emzirmelisiniz. Bu durum sütünüzün daha erken gelmesini sağlar.

5- Emzirme aralarına saat koymayınız. Bebeğiniz her istediğinde mutlaka emziriniz. Bu durumda göğüsleriniz sık boşalacağından süt kanallarında tıkanıklık, göğüslerde ağrı, şişlik, enfeksiyon riskli azalmış olur ve süt yapımınız artar. Buna bağlı olarak ilerleyen günlerde emme araları uzar, emme süresi kısalır.

6- Ancak bebeğinizi doyurucu bir emmeden sonra uyuyorsa ona 3,5- 4 saat kadar zaman tanıyabilirsiniz. Unutmayın ki büyümesi için beslenmesi kadar uyuması da gerekir.

7- Bebeğinizin ağlaması her zaman açlık belirtisi olmayabilir. Altının temiz olduğundan ya da gazı olmadığından emin olduktan sonra emziriniz. Bu şekilde bebeğinizin sizi emzik gibi kullanılmasını önlemiş olursunuz.

8- Emzirme bittikten sonra meme başınız bebeğinizin ağzında olacak şekilde uyumasına izin vermeyin. Küçük parmağınızı dudağının kenarından hafifçe ağzına sokarak göğsünüzü bırakmasını sağlayınız, çünkü bebeğiniz uyurken göğüs ucunuzu çiğneyerek tahriş edebilir.

9- Bebeğinizi doğru emzirdiğiniz sürece çoğunlukla göğüs bakımı için herhangi krem ya da pomat kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü göğüs ucunuzda koruyucu bir sıvı salgılanmaktadır.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.