Doğum kiloları nasıl verilir?

Merhaba kızlar bebeğim 10 aylık oldu fakat benim kilo verme evresine geçiş yapmam gerekirken kilo almaya devam ediyorum.Kendimi çok mutsuz hissediyorum. :( Doğuma +15 kilo ile girdim üstüne 2 kilo daha aldım.Emzirdiğim için yemeğimdende kısmak istemiyorum.Emziren anneler için dukan diyetini ve akapunkturu duydum ama hangisinin kesin sonuç vereceğini bilmiyorum...Diyet yapabilme konusunda istikrarlı biride değilim çaresiz kaldım lütfen bana  öneri ve tavsiyelerinizi yazın!!!

2 Cevap

Tadya Puan7190
EMZİRİN
Sık emziren bir anne, günde en az 500 cc süt verir ve bu sayede yaklaşık 500 kilokalori enerji kaybeder. Ancak anneler, “Emziriyorum, sütüm artsın” diyerek aşırı beslenmek yerine, uygun miktarda ve doğru beslenmelidir.
Bu dönemde uygulanan sağlıklı bir beslenme programıyla hem kolay kilo verirsiniz, hem de sütünüzün kalitesi artar. Bu biçimde beslenerek 8-12 ay sonra tam formunuza kavuşursunuz.

KALSİYUM ALIN
Günde 2-3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketmelisiniz. Beslenmeniz kalsiyumdan fakir olursa, kalsiyum sizin kemiğinizden alınıp süt üretimine katılır. Bu durum sizin ve bebeğinizin gelişimini olumsuz etkiler.

SEBZE, MEYVE YİYİN
Her öğünde mutlaka sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Pişirme şekli vitamin ve mineral içerikleri üzerinde etkilidir. Bu nedenle sebzeler önce yıkanıp sonra mümkün olduğu kadar büyük parçalar halinde pişirilmeli.

PROTEİNLERE DİKKAT!
Enerjinin yüzde 15’i proteinlerden gelmelidir. Et, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiller gibi... Ayrıca bu besinler B grubu vitaminleri, demir ve çinko açısından da zengindir.

DEMİR EKSİLMESİN
Doğum sonrası, demir eksikliği sık görülür. Bu nedenle pekmez, yumurta sarısı gibi besinler günlük beslenme listesine eklenmelidir. Ayrıca bu gıdaları, C vitamini içeren besinlerle tüketirseniz demir emilimi artacaktır. Yiyeceklerle beraber alınan demirin vücutta kullanılmasını önemli ölçüde engelleyen çay tüketimini azaltın.

FOLİK ASİTE DEVAM
Emzirme döneminde de tıpkı hamileliğinizde olduğu gibi folik asit yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, karaciğer, böbrek, yumurta, kabuklu tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, baklagiller ve taze sıkılmış portakal suyunda bulunur.

İYOT İHTİYACI DA ARTAR
Özellikle guatr vakalarının fazla görüldüğü bölgelerde, bebekte ve annede eksiklik olmaması için iyot gereksinimi mutlaka karşılanmalıdır. Emzirme döneminde iyotlu tuz kullanmak iyot ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Tuzu kapalı ve ışık almayan yerde saklayın.

KOMPLEKS KARBONHİDRAT
Günlük enerjinin yüzde 55-60’ını karbonhidratlardan sağlamanız gerekir. Şeker gibi basit karbonhidrat yerine makarna, patates, tam buğday ekmeği gibi kompleks karbonhidratlar tercih edin.

SIVI ALIMI SÜTÜNÜZÜ ETKİLER
Anne sütünün kalitesi annenin yediği gıdalardan direkt olarak etkilenmez ama sıvı gıdalarla ilişkisi vardır. Anne sütünün yüzde 80’den fazlası sudur. Bu nedenle günde en az 3 litre sıvı gıda almalısınız.
Leyla Puan680
Hamilelik döneminde alınan kiloyu vermek için şunları yapabilirsiniz:
Yediklerinizi yazarak günlük tutun. Bebeğinizle beraber 30 dakika tempolu olarak yürümek
Evde sevdiğiniz yiyecekleri bulundurmayın. Pekmez yerine bal, muz değil elma tüketin. Yoğurt, Süt, peynir de düzenli olarak tüketilecek besinlerdir. Her gün yumurta ve etli sebze yemekleri ve mercimek, gibi kuru baklagiller yenmeli. Maydanoz, taze soğan, yeşilbiber gibi C vitamini yönünden zengin meyveler ve sebze birlikte yenmeli. Besinlerde D vitamini bulunmaz. Anneyle bebek, uygun saatlerde güneşlenmeli. Yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalı.  Az olarak kuruyemişler ve kuru meyve de tüketilebilir.
Hamilelikte alınan 12-15 kilo, 6-7 kilosu doğum da atılır. En fazla 5-6 kilo fazla kalır. Eğer dengeli şekilde besleniyorsanız, karbonhidrat alımına dikkat ediyorsanız, tatlılardan uzak duruyorsanız,  rejime gerek yok. Porsiyonlarınızı küçültün. Hamur işlerini ve tatlı asla tüketmeyin. Öğün atlamayın.
Özellikle, üst bacak bölgesi, kalça ve karın bölgesinde olan kiloları, tek beslenme rejimiyle atmak imkânsızdır.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bu soruyu cevaplayabilecek birilerini tanıyorsanız paylaşın:

...

Abla.com kadın kullanıcıların aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri ve cevap bulabilecekleri, bilgi paylaşım platformudur.